Wybory samorządowe 2010 – kampania wyborcza – od czego zacząć?

Zakładając, że decyzję o kandydowaniu w wyborach samorządowych 2010 masz już za sobą, nadszedł czas na rozpoczęcie przygotowań do kampanii wyborczej. Aby kampania wyborcza była skuteczna musi być poprzedzona gruntowną analizą sceny politycznej w Twoim okręgu wyborczym.

Analizę proponuję rozpocząć od odwiedzin strony internetowej Państwowej Komisji Wyborczej – Wybory Samorządowe 2006 (wybory2006.pkw.gov.pl). Znajdziesz tam wyniki głosowania i wyniki wyborów  z Twojego okręgu wyborczego z 2006 r.. Pomimo upływu czasu, informacje te stanowią nieocenione źródło wiedzy. Przedstawione tam dane warto szczegółowo analizować, z podziałem na poszczególne obwody oraz poszczególne ugrupowania. Innym, ważnym źródłem informacji, tym razem aktualnych, są lokalne portale internetowe oraz najpopularniejsze forum. Dodatkowo warto przejrzeć  lokalne dzienniki z ostatnich 6 miesięcy.

Na podstawie uzyskanych informacji, po ich przeanalizowaniu, powinieneś być w stanie oszacować:

1) Ile mandatów  może otrzymać Twoje ugrupowanie w interesującym Cię okręgu.

2) Jakie masz szanse otrzymania mandatu kandydując ze swojej listy. Kto jest Twoim głównym rywalem na liście wyborczej. Jakie są jego słabe i mocne strony.

3) Jaka jest przypuszczalna ilość głosów która da Ci szansę na mandat.

4) Jaka będzie frekwencja wyborcza.

5) Które ugrupowania bedą liczyć się w wyborach. Kim są liderzy tych ugrupowań, ich doświadczenie, szacowane poparcie oraz wiek.

6) Jaka jest struktura obwodów. Ile jest wyborców w danym obwodzie, komu sprzyjają.

7) Jakie są najważniejsze lokalne problemy,

Rzetelnie przeprowadzona analiza rynku i trafnie wyciągnięte wnioski są warunkiem koniecznym do przeprowadzenia skutecznej kampanii wyborczej.

Dopiero teraz, posiadając wyżej wymienione informacje, powinieneś przejść do następnego etapu jakim jest ustalenie strategii i harmonogramu kampanii.

Spis wszystkich artykułów dotyczących  wyborów samorządowych znajdziesz w menu w dziale „WYBORY SAMORZĄDOWE 2010


Teraz możesz polecić publikację znajomym :
  • Facebook
  • Wykop
  • Twitter
  • Blogger.com
  • PDF
  • Blip