Jak zdobyć wyborców? – Jak przemawiać publicznie – debata

Dziś, zainspirowany debatą prezydencką, pozwolę sobie dać kilka rad na temat odpowiadania na pytania oraz prowadzenia dyskusji.

 1. Jeśli mówisz o funkcji, na którą kandydujesz…mów zgodnie z formułą: „Kiedy zostanę radnym…”, nigdy nie mów: „jeśli zostanę radnym….”..”Jeśli…”, to słowo, które wprowadzasz niepotrzebną wątpliwość. Nie obawiaj się, mówienie „Kiedy…” jest odbierane w sposób absolutnie naturalny.
 2. Nie pozwól aby Twój rozmówca wyprowadził Cię z równowagi. Panuj nad emocjami, trzymaj się rytmu i tonacji jaką sobie założyłeś. Pozwalaj sobie na zdenerwowanie lub zaskoczenie tylko wtedy, kiedy wiesz, że masz emocje pod kontrolą i służą one Twoim celom.
 3. Nie nadużywaj gestykulacji. Nieumiejętna i nadmierna gestykulacja wprowadza sprzeczne komunikaty, co może skutkować utratą wiarygodności.
 4. Kiedy przemawiasz, nie zapominaj o przerwach. Twoja wypowiedź nie musi być niekończącym się potokiem słów. Przerwy są absolutnie naturalne, pozwalają zebrać myśli i złapać oddech, będziesz mógł mówić w stałym rytmie a Twój głos będzie przyjemny dla ucha. Dodatkowo, jeśli masz tendencje do tzw. przeciągania czyli nadużywania dźwięku „yyyyyyyy”… częste przerwy skutecznie temu zaradzą.

Wracając do dzisiejszej debaty. Myślę, że debata nie wpłynie znacząco na poparcie któregokolwiek z kandydatów. Remis – to chyba byłby uczciwy wynik. Po chwili zastanowienia 🙂 remis z małym wskazaniem na…. A wy jak myślicie???. Czekam na wasze komentarze.

Przypomnę zasady: tylko merytoryczna dyskusja, bez obrażania i wulgaryzmów. Niestosowne komentarze, usuwam.

Teraz możesz polecić publikację znajomym :
 • Facebook
 • Wykop
 • Twitter
 • Blogger.com
 • PDF
 • Blip

2 thoughts on “Jak zdobyć wyborców? – Jak przemawiać publicznie – debata

 1. Ja też postawiłbym znak równości pomiędzy kandydatami. Dopiero teraz wychodzą wpadki z debaty, takie jak na przykład temat nauczycieli.

 2. A ja raczej postawiłabym raczej pytajnik i zadała pytanie dokąd idziesz Polsko? Czy na pewno wybory sprawiedliwe? Gdy taki duży % ludzi nie oddało głosów. Nie tylko z powodu lenistwa ale po ostatnich powodziach tysiące ludzi znienawidziło rząd i jeszcze kilkanaście nienawidzi od lat…..

Komentarze są wyłączone.