Przemówienia publiczne – czyli jak przekonać słuchaczy – część 1

Dziś rozpoczniemy cykl artykułów dotyczących przemówień publicznych.To właśnie umiejętność mówienia do większego grona słuchaczy jest Twoją autostradą do sukcesu w polityce.

Jest pewna, stara zasada, która wyjątkowo trafnie opisuje to zagadnienie: Jak rozpoczniesz, tak Cię będą słuchali, jak zakończysz, tak Cię będą pamiętali”.

Zacznijmy jednak od początku.

1) Zanim zaczniesz przemawiać publicznie. Popracuj nad swoim głosem. Polityk musi mieć ciepły, miły dla ucha a jednocześnie stanowczy głos. Taki głos musi wydobywać się z przepony, to nie może być niesympatyczny, drażniący głos gardłowy.  Tu nasuwa mi się pewna myśl. Powinienem dla Was przygotować pliki video a przynajmniej pliki audio. Bardzo łatwo pokazać jak głos powinien brzmieć, jak w łatwy sposób głos dostosować i jak nad nim pracować. Opisać to zrozumiale, jest znacznie trudniej. Kiedy blog będzie cieszył się powodzeniem i uznacie, że moje rady są dla was przydatne, obiecuję, że będę go rozwijał i przygotowywał, także materiały wizualne i audio. To jest blog hobbystyczny, więc wiadomo, nie zawsze można mu poświęcić tyle czasu ile by się chciało. Ale wróćmy do tematu.

2) Jakiś czas przed wystąpieniem. Ustal cel przemówienia. Cel może być dwojaki. Możesz chcieć aby Twoi słuchacze cię podziwiali, albo chcieć, aby wykonali konkretne działanie jakiego oczekujesz. Przygotuj się. Przejrzyj materiały, wybierz te, które będą dla Ciebie najbardziej pomocne. Przygotuj plan przemówienia (nie przemówienie). Przydatna zawsze może być, ciekawie wykonana prezentacja multimedialna. Jeśli masz na to wpływ, przygotuj pomieszczenie. Ustaw krzesła w dwóch rzędach z łatwym przejściem w środku. Unikaj stołów. Nigdy, w żadnym przypadku ,nie doprowadzaj do sytuacji, że do jakiegokolwiek słuchacza będziesz,  podczas przemówienia, stał tyłem. Nie ustawiaj krzeseł w okrąg…to ma być przemówienie, nie grupa wsparcia.

3) Kilka chwil przed wystąpieniem. Zdenerwowanie. Przed wyjściem zaleca się 3 sesje głębokich oddechów. Dobry, głęboki oddech to 3 sekundy wdechu i 6 sekund wydechu. Przestań mówić do siebie, masz mówić do ludzi. Mam tu na myśli to co kłębi się w głowie, wątpliwości i obawę o odbiór Twoich słuchaczy. To już nie ma znaczenia. Po prostu wyjdź. Uwierz w siebie. Jest naprawdę niewielu mówców, którzy przemawiają profesionalnie i porywają tłumy. Oglądasz TV, to wiesz ilu polityków wykłada się na naprawdę prostych przemowach.

4) Wyjście. W wielkim skrócie. Idziesz pewnym krokiem,  środkiem, nie „po ścianach”. Stajesz. Postawa pewności siebie (chyba nie muszę tłumaczyć co to oznacza). Rzut oka na widownię, łapiesz kontakt wzrokowy, chwila oddechu i zaczynasz…

Następnym razem pomówimy o schematach przemówień, tak aby Twoje przemówienie było interesujące i zdążało do celu jaki sobie założyłeś.

Przemówienia publiczne – czyli jak przekonać słuchaczy – część 2

Teraz możesz polecić publikację znajomym :
  • Facebook
  • Wykop
  • Twitter
  • Blogger.com
  • PDF
  • Blip

4 thoughts on “Przemówienia publiczne – czyli jak przekonać słuchaczy – część 1

  1. Większość zasad opisanych w tym serwisie dotyczy też biznesu. Hhaha….zawsze jednym i drugim było po drodze.

Komentarze są wyłączone.