Jak zostać politykiem? …czyli od czego zacząć – część 2

Kiedy  już rozeznasz lokalny rynek polityczny, kiedy określisz (wybierzesz) z ramienia, jakiej partii/organizacji zamierzasz kandydować w wyborach samorządowych lub w późniejszym terminie w wyborach parlamentarnych … nie marnuj czasu, od razu zacznij działać.

Poszukaj w internecie lub w prasie lokalnej informacji dotyczących siedziby, telefonów kontaktowych i godzin urzędowania Twojej organizacji. Jeśli członkowie Twojej organizacji pełnią dyżury, nie dzwoń,  pofatyguj się osobiście. Zadeklaruj chęć przystąpienia. Niewątpliwie zostaniesz zaproszony na spotkanie członków.

Rozumiem, że wybierając organizację posiadłeś minimum merytorycznej wiedzy z zakresu założeń i programu organizacji. Dodatkowo, warto zasięgnąć informacji, kto jest kim w lokalnych strukturach (przydatne podczas autoprezentacji). Czasami organizacja podaje takie informację na stronie internetowej, nawet ze zdjęciami np. radnych i zarządu.

Pierwsze spotkanie:

Ubierz się oficjalnie tj. panowie: garnitur, panie kostium. Z doświadczenia wiem, że większość osób na takich spotkaniach ubrana jest bardzo oficjalnie. Głównie liderzy lubią  w ten sposób podkreślić swoją pozycję. Samym wyglądem dasz do zrozumienia, że podchodzisz do tematu poważnie i masz aspiracje. Więcej na temat ubioru przeczytasz w kategorii: Jak się ubierać.

Przyjdź na 10 minut przed czasem. Nie ma wszystkich, ale jest wystarczająca ilość osób…zostaniesz zauważony. Wchodzisz pewnym krokiem z uśmiechem na twarzy…pamiętaj: idziesz środkiem (nie suniesz po ścianie).

Po wejściu od razu podejdź i przedstaw się. Jeśli to możliwe, a nie wiesz kto jest kim: zacznij od grona osób najlepiej ubranych. Przedstaw się z imienia i nazwiska oraz oznajm, że jesteś tu pierwszy raz, chętnie zasilisz ich szeregi, poproś o informację oraz zadeklaruj swoją pomoc.

Więcej na ten temat w kategorii: Jak zrobić dobre wrażenie.

Przed, po i w trakcie przerw w spotkaniu, nigdy nie stój sam. Znajdź sobie rozmówcę.

Pytaj, słuchaj, kiwaj akceptująco głową, bądź odrobinę dowcipny, cały czas deklaruj chęć pomocy i działania…nie wdawaj się w dyskusje o polityce czy wyborach (nie wiesz kto, jakie ma dokładnie poglądy, nawet w jednej organizacji bywa kilka frakcji…na pierwszym spotkaniu nie będziesz wiedział z kim opłaca Ci się trzymać).

Po spotkaniu możesz zaproponować np. podwiezienie (jeśli posiadasz swój środek transportu a ktoś mieszka w okolicy) … po prostu bądź miły, pomocny, daj się polubić.

Staraj się zapisać lub zapamiętać jak najwięcej nazwisk.

Szukaj kontaktu z liderami organizacji, także poza spotkaniami….nie bądź jednak nachalny.


Teraz możesz polecić publikację znajomym :
  • Facebook
  • Wykop
  • Twitter
  • Blogger.com
  • PDF
  • Blip