Jak zostać politykiem? …czyli od czego zacząć – część 1

Zastanawiałeś się kiedyś dlaczego, tak naprawdę, chcesz zostać politykiem?

Jeśli pociągają Cię pieniądze i sława, i wybrałeś do tego ścieżkę kariery politycznej…muszę Cię zmartwić…rzadko, który polityk odnosi aż tak wielki sukces. Wybrałeś sobie wyjątkowo trudną drogę. Znam naprawdę dużo łatwiejsze sposoby na zarobienie pieniędzy. Może stworzę inny blog, gdzie kilka takich sposobów opiszę 🙂 .

Kiedy już odpowiesz sobie szczerze, co tak naprawdę Tobą kieruje i czy do Twoich celów nie ma innej tj. łatwiejszej drogi …czytaj dalej, przechodzimy do konkretów.

Absolutnie podstawowe cechy warunkujące Twój sukces w polityce to:

 1. Pewność siebie, zdecydowanie, odwaga. Musisz umieć przemawiać publicznie. Musisz umieć odpowiedzieć na każde pytanie (nie mylić z: „znać odpowiedź na każde pytanie”…mam nadzieję że rozumiesz różnicę).
 2. Absolutna determinacja. Tego chyba nie muszę jakoś mocno tłumaczyć. Sam sobie odpowiedz ile i co jesteś w stanie poświęcić dla kariery politycznej. Musisz być gotowy przesuwać tą granicę.
 3. Otwartość i elastyczność. Nie bądź głupio przekonany do swoich racji. Przyjmuj i analizuj opinie innych. Jeśli są dobre lub przybliżają Cię do celu, przyjmuj je.
 4. Spokój wewnętrzny…ojjj…będzie Ci bardzo potrzebny. Będziesz osobą publiczną. Będziesz startował w wyborach…musisz umieć poradzić sobie z krytyką.
 5. Dystans. Twój cel to przekonanie ludzi do oczekiwanego działania, sam pozostając niewzruszony.

Przeraża Cię to…niepotrzebnie…możesz posiadać powyższe umiejętności, możesz się ich nauczyć…a możesz jedynie stworzyć wizerunek, że je posiadasz (nie dotyczy punktu nr 4 – tego, dla Twojego dobra, musisz się nauczyć). Różnica jest zasadnicza a efekt wizerunkowy ten sam.

Jeśli nadal czytasz i nie zrezygnowałeś z rzadko, kiedy prostej ścieżki do politycznej kariery… to pierwszy krok za Tobą…

Teraz następny trudny krok (a może akurat dla Ciebie wcale nie trudny). Trzeba się określić, czyli wybrać partię polityczną lub lokalną organizację, z listy, z której zamierzasz startować w wyborach.  Przeanalizuj dobrze i wybierz mądrze tą, która najlepiej Ci odpowiada pod względem Twoich poglądów jak i możliwości realizacji Twoich celów.

Gratuluję …właśnie rozpocząłeś drogę do swojej politycznej kariery.

Ciąg dalszy: Jak zostać politykiem? …czyli od czego zacząć – część 2

Następnym razem dostaniesz kilka rad jak się w partii (organizacji) szybko  odnaleźć, ugruntować pozycję no i zacząć „piąć się w górę”.


Teraz możesz polecić publikację znajomym :
 • Facebook
 • Wykop
 • Twitter
 • Blogger.com
 • PDF
 • Blip