Od czego zależy sukces w polityce?

Pomówmy o warunkach koniecznych do odniesienia sukcesu w polityce. Bez względu czy jesteś doświadczonym politykiem czy dopiero zamierzasz postawić w tej materii pierwsze kroki, warto zapoznać się z ogólnymi zasadami jakie warunkują skuteczność Twoich działań. Znajomość tych zasad będzie wyjątkowo przydatna w okresie kampanii wyborczej, gdy jako kandydat będziesz musiał dołożyć wszelkich starań żeby Twoje działania były efektywne.

Na sukces (nie tylko w polityce) składają się trzy podstawowe elementy:

 1. Strategia (pomysł)
 2. Pieniądze
 3. Czas

Największy udział i wpływ na sukces ma mądra strategia (pomysł). Czym lepszy będzie pomysł, tym skuteczniejsze będą Twoje działania a nakłady i poświęcony czas na ich realizację będą efektywniej wykorzystane. Jeśli, jako początkujący polityk, nie posiadasz zbyt wielu środków na zrealizowanie swoich celów np. na kampanię wyborczą, nie martw się, można ten niedobór zrekompensować dobrze skonstruowaną strategią i skutecznymi (niestety…najczęściej czasochłonnymi) działaniami. Jeśli nie masz doświadczenia a dysponujesz znacznymi środkami, możesz zlecić przygotowanie strategii dla Twojej kampanii. Musisz jednak uważać, doradców (strategów) jest wielu, znaleźć naprawdę dobrego jest bardzo trudno.

Dlaczego skuteczna strategia jest tak ważna?. W polityce jak i w innych aspektach życia sprawdza się  Zasada Pareto. Zasada ta mówi, że zaledwie 20% Twoich działań przynosi aż 80% osiągniętego efektu. Podczas kampanii wyborczej zawsze czuje się presję czasu a usługi związane z obsługą kampanii są znacznie droższe niż kiedykolwiek. Nie musisz być osobiście w każdym miejscu, nie musisz mieć wiedzy w każdym zakresie ani nie musisz inwestować we wszystkie pomysły. Wybieraj mądre, najskuteczniejsze rozwiązania.

Staraj się gdzie tylko możesz delegować obowiązki. Jeśli np. nie umiesz stworzyć swojej strony internetowej lub bloga, zleć ich wykonanie. Dziś za naprawdę niewielkie pieniądze można znaleźć dobrego webmastera, który kompleksowo rozwiąże Twój problem z promocją w Internecie.  Tobie poznanie tajników tworzenia stron, obsługi CMSa czy pozycjonowania zajęłyby pewnie z kilka tygodni. Ten czas możesz znacznie mądrzej wykorzystać. Na pewno masz też kilku przyjaciół którzy, w imię przyjaźni lub dla frajdy chętnie pomogą Ci w gorącym okresie przed wyborami. Niewątpliwie będziesz mógł liczyć także na wsparcie członków Twojej organizacji (partii).

Wiem, wiem…już czuję Twoje oburzenie i słyszę (z irytacją w głosie) pytanie…Tak, a które to są te najskuteczniejsze rozwiązania i strategie???. Odpowiadam, czytaj bloga: Jak wygrać wybory, daj mu się rozwinąć…dopiero zaczynamy. Na pewno dostaniesz tu wielu rzeczy, które poprowadzą Cię i pomogą zbudować mądrą strategię.


Teraz możesz polecić publikację znajomym :
 • Facebook
 • Wykop
 • Twitter
 • Blogger.com
 • PDF
 • Blip

2 thoughts on “Od czego zależy sukces w polityce?

 1. heheheh nie wiedziałem, że do polityki można podejść z tej strony. Kupuję to!!!

 2. Kieruję się właśnie tymi zasadami od jakiegoś czasu. To się sprawdza. Przynajmniej w biznesie.

Komentarze są wyłączone.