Jak w kilka sekund zrobić dobre wrażenie – emocje w budowaniu relacji

Zanim przejdę do tematu emocji w relacjach, wrócę jeszcze do zasady podobieństwa opisanej w artykule: Jak w kilka sekund zrobić dobre wrażenie – czyli budowanie relacji (zasada: Ludzie lubią osoby podobne do siebie). Mam nadzieję, że zdajesz sobie sprawę z oczywistego faktu, że do jakiego poziomu podniesiesz standardy względem siebie, na tak wartościowe kontakty będziesz mógł liczyć w przyszłości. Prawdziwość tego stwierdzenia łatwo sprawdzić w życiu codziennym. Czy widziałeś kiedyś wyjątkowo zadbaną i atrakcyjną kobietę u boku mężczyzny brudnego, źle ubranego i prymitywnego….nie sądzę. To właśnie podobieństwa przyciągają ludzi do siebie a nie jak się powszechnie uważa różnice. Zwróć uwagę na fakt, że kobieta wkładając biznesowy kostium i szpilki całkowicie inaczej zaczyna się poruszać, mężczyzna w garniturze nagle nabiera pewności siebie. Za nadmierną pewnością siebie niestety z natury nie idzie kompetencja a to zostaje błyskawicznie uchwycone…traci się zaufanie.  Ubiór, gestykulacja, głos i retoryka muszą tworzyć spójną całość. Spójność jest wyjątkowo ważna w polityce. Polityk to osoba publiczna, na którą zwrócone są oczy tak zwolenników jak i przeciwników. Ewentualna niespójność zostanie wyłapana i może zostać użyta np. w celu podważenia jego (polityka) wiarygodności.

Wróćmy do emocji. Aby od razu wzbudzić w swoich rozmówcach lub słuchaczach zainteresowanie musimy wykazać się pewną oryginalnością. Najlepszym sposobem na „mocne wejście” jest zakomunikowanie o swoich, przeżywanych emocjach np.

Jest mi wyjątkowo miło że to właśnie dziś dano mi możliwość Panią poznać, czuję że…

lub

jest mi przykro, że uważasz.

Czy jest Ci naprawdę miło lub naprawdę przykro i na ile zamierzasz być szczery w tym co mówisz zależy tylko od Ciebie.  Pokazuję tu jedynie możliwości (narzędzia), które mogą pomóc zostać politykiem, skonstruować skuteczną kampanię wyborczą a w konsekwencji wygrać wybory. Nie będę poruszał tematu etyki w polityce, przynajmniej nie w tym wpisie.

Dodatkowo, idealnym sposobem na nawiązanie błyskawicznej relacji jest połączenie komunikowania o swoich emocji z mówieniem o emocjami Twojego rozmówcy lub słuchaczy np.

Cieszę się że mogłem się z wami spotkać, jednak niepokoi mnie fakt że nie jesteście zadowoleni z obecnej sytuacji i obawiacie się….

Musisz przyznać, brzmi to konkretnie. W tym przykładzie Ty jako mówca sprawiasz wrażenie szczerego i jednocześnie wykazujesz zainteresowanie problemami grupy. To naprawdę skuteczny i szybki sposób na zbudowanie zaufania.

Przy najbliższej okazji proponuję potrenować wykorzystanie tych narzędzi w życiu codziennym.  Zadziwiająca jest skuteczność tych metod.


Teraz możesz polecić publikację znajomym :
  • Facebook
  • Wykop
  • Twitter
  • Blogger.com
  • PDF
  • Blip